UWAGA NA UPAŁY

,,Najwyższą wartością jest życie i na każdym człowieku spoczywa nieograniczona odpowiedzialność za świadomą ochronę wszystkiego, co żyje.”

Wysokie temperatury powietrza są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia i życia ludzi. Również zwierzęta domowe jak i te dziko żyjące, są w te dni narażone na przegrzanie, a nawet udar cieplny.

Dlatego apelujemy do wszystkich zwierzolubnych firm (sklepów, biur, marketów, restauracji) o wystawianie misek z wodą w jakimś zacienionym miejscu.
Jak wiemy poza psami i kotami, które żyją wokół nas są też ptaki, jeże, i inne małe gryzonie, które w okresie upałów nie mają gdzie napić się wody.

Pamiętajmy także, że takie gatunki zwierząt jak: króliki, świnki morskie, chomiki, papużki, w upały nie powinny być wystawiane na balkony i działki „dla zdrowia”. W gorące dni zapewnijmy im cień.

W czasie upałów szczególnej pomocy potrzebują dzikie ptaki i inne wolno żyjące zwierzęta. Skorzystają one chętnie z wody udostępnionej w płaskich naczyniach, ustawionych w cieniu. Apelujemy do mieszkańców, zwłaszcza tych z domków, wystawcie w ogrodzie naczynie z wodą. Ten drobny gest może przynieść ulgę niejednemu stworzeniu. Nie bądź obojętny! POMÓŻ ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ LATO!

Ograniczmy wychodzenie na spacery z czworonogami w godzinach 10-16. Jeśli już wyszliśmy z naszym pupilem na spacer, to pod żadnym pozorem nie zostawiajmy go na nasłonecznionym miejscu.

Pamiętaj, upał zabija. Zabójcze dla zwierzęcia, może być zarówno wielogodzinne zamknięcie na wystawionym na słońce balkonie, jak i zamknięcie w samochodzie. Już 10-20 minut przegrzania zwierzęcia może skończyć się jego śmiercią.

Wszelkie informacje o błąkających się zwierzętach (porzuconych, zagubionych), a także pozostawionych w pojazdach, należy niezwłocznie zgłaszać do:

  • Schroniska (całodobowo) – tel. 12 429 92 41
  • KTOZ (8-16) – tel. 12 421 77 72,
  • Straży Miejskiej (całodobowo) tel. 986