KOŃ AWANS W NOWYM DOMU

Dziękujemy serdecznie wszystkim którzy wpłacali darowiznę na Awansa i pomagali nam w jego leczeniu. Awans niedawno został wydany do adopcji po tym jak nagłośniliśmy jego historię.

Od dnia 16.05.2014r. był pod opieką Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Awans został wykupiony przez KTOZ od górala. Koń woził turystów na trasie do Morskiego Oka i pracował przy różnych imprezach okolicznościowych.

Na sam wykup, transport, utrzymanie oraz leczenie Awansa wydaliśmy 7 410 zł.. Dzięki Państwa wpłatom udało nam się pokryć dużą część tych kosztów. Dziękujemy!!!

Koń zgodnie z decyzją lekarza weterynarii miał mieć zapewniony 6 miesięczny odpoczynek, aby zregenerować jego organizm. Nogi Awansa były bardzo spracowane i przemęczone. Po tym czasie mogłaby być widoczna poprawa w jego zdrowiu. Awans będąc pod opieką fundacji od rana do wieczora przebywał na pastwisku i odpoczywał, zapominając o swojej dawnej pracy. Jego mięśnie przestały być mocne i sprężyste, w końcu Awans to teraz koń niepracujący na zasłużonym urlopie. Natomiast kopyta konika wymagają jeszcze przynajmniej pięciu wizyt kowala, aby doprowadzić je do odpowiedniego i prawidłowego stanu.

Obecnie na trasie do Morskiego Oka nadal pracuje ok 300 koni. Całkowita i natychmiastowa likwidacja wywozu turystów zaprzęgami konnymi, spowoduje powstanie obawy o los tych 300 koni. Najprawdopodobniej zostaną one wówczas oddane przez właścicieli na rzeź. Dążąc do poprawy trudnej sytuacji tych zwierząt nie możemy doprowadzić do ich śmierci. Czujemy się upoważnieni do zajęcia takiego stanowiska ponieważ jesteśmy prekursorami pomocy koniom z Morskiego Oka między innymi poprzez liczne kontrole, badania, obecność w czasie testów. Tylko od 2009 roku na wykup, leczenie i utrzymanie koni KTOZ wydało około 380 000 ( trzysta osiemdziesiąt tysięcy ) złotych.