Sterylizacja i kastracja kotów na terenie Miasta Krakowa

Kraków po raz kolejny sfinansuje usługi w zakresie sterylizacji, kastracji i znakowania kotów posiadających właściciela. Zabiegi będą wykonywane w trzech gabinetach weterynaryjnych, które podpisały umowy z miastem, więc opiekunowie zwierząt nie będą ponosić żadnych kosztów. Akcja potrwa do wyczerpania przeznaczonych na nią środków, nie dłużej niż do 16 grudnia.

Każdy właściciel kota zamieszkujący na terenie Krakowa może bezpłatnie poddać swojego pupila zabiegom sterylizacji lub kastracji, a także oznakować go, w jednej z trzech lecznic:

  • Gabinet weterynaryjny AMBUVET (ul. Pod Fortem 2E, 31-302 Kraków, tel. 507-155-142)
  • Przychodnia Weterynaryjna IRIS (ul. Senatorska 25, 30-106 Kraków, tel. 12 427 20 18)
  • Przychodnia Weterynaryjna MELWET (ul. Zakręt 3, 30-245 Kraków, tel. 884-865-978).

    Warunkiem skorzystania z tych zabiegów jest okazanie dokumentu potwierdzającego zamieszkanie właściciela kota na terenie Krakowa oraz posiadanie książeczki zdrowia/szczepień kota.

    Znakowanie oraz kastracja i sterylizacja – to jeden ze sposobów zapobiegania bezdomności kotów. W przypadku zaginięcia czworonoga czip pozwala na szybkie ustalenie jego właściciela. Jak wyjaśnia Wydział Kształtowania Środowiska UMK, właścicielskie koty, które wychodzą na zewnątrz, mają najprawdopodobniej duży wpływ na zwiększającą się liczebność kotów wolno żyjących. Realizacja usług weterynaryjnych dla kotów posiadających właściciela sprzyja ograniczeniu populacji kotów, a więc zmniejsza zjawisko bezdomności.

    Łącznie na sterylizację, kastrację i znakowanie kotów posiadających właściciela oraz na sterylizację, kastrację, znakowanie oraz szczepienia kotów wolno żyjących miasto przeznaczyło w tym roku kwotę ponad 108 tys. zł.

źródło: https://www.krakow.pl/aktualnosci/248487,29,komunikat,bezplatne_zabiegi_dla_kotow_ogranicza_bezdomnosc_w_populacji.html?fbclid=IwAR1GwU3UdkfjMdZiaSiZE9m6uhDmLP7NAL1TTw1xmv2TN4o5nupOUvRdSNw